Mesaj Gönder
Online Diyet Paketini Seç, Hemen Diyetine Başla!
E-PerhizE-PerhizE-Perhiz
(0216) 302 95 08
bilgi@diyetisyenemreuzun.com
Ethem Bey Apt. No:28/5 | Bağdat Caddesi

Çocuk Beslenmesi

blank

Çocuk Beslenmesi

Çocukların sağlıklı yiyecekler yemesini sağlamak bazen zorlu bir savaşta savaşıyormuş gibi gelebilir. Yiyecek ne kadar yapraklı ve yeşilse mücadele o kadar büyük olur. Beslenme her yaşta önemlidir ancak çocuklukta kazanılan beslenme alışkanlığı ilerleyen yaşlar için çok önemlidir. Çocuklarınızın sağlıklı ve güçlü kalması için uygun besinlere ihtiyacı vardır ve sağlıklı ve güçlü büyürler. Çocuklar için beslenme, çocuğunuzun yaşam boyu uygulayabileceği sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve beslenme bilgisi için bir temel oluşturmaya da yardımcı olabilir.

Okul çağı dönemi; fizyolojik, psikolojik ve sosyal gelişimin hızlı olduğu, bir dönemdir. Bu dönemde yaşam boyu devam edebilecek davranışların büyük ölçüde oluştuğu düşünüldüğünde çocuk ve gençlere sağlıklı beslenme ve yaşam biçimi alışkanlığının kazandırılması, sağlıklı yaşam bilincinin yerleştirilmesi ve yetişkinlik dönemi hastalıklarının önlenmesi açısından önemlidir. Çocuklarda ve gençlerde en yaygın görülen olumsuz beslenme alışkanlıklarından biri öğün atlamadır. Türkiye’de ve dünyada yapılan beslenme alışkanlıklarının değerlendirildiğinde çocukların en sık atladıkları öğün, günün en önemli öğünü olarak kabul edilen kahvaltıdır. Uykuda geçen uzun açlık sürecinden sonra çocukların güne besleyici bir kahvaltı ile başlaması sağlığı ve başarıyı destekleyecektir. Çocukların ihtiyaç duydukları besinleri almalarını sağlamanın kolay bir yolu, yemeleri için sağlıklı yiyecekler seçmektir.

 

Çocukla için beslenme önerileri;

 • Kümes hayvanları, fasulye, deniz ürünleri, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi kaynaklardan yağsız protein seçin.
 • Her gün taze, konserve veya dondurulmuş meyve ve sebzeleri yiyin. Ek yağ veya şeker içermeyen konserve ve dondurulmuş seçenekleri arayın.
 • Meyveler% 100 meyve suyu veya su içinde olmalıdır. Lif içeriği yüksek ekmekler, tahıllar ve makarnalar gibi tam tahıllı yiyecekleri seçin.
 • Ailenizdeki yetişkinler ve çocuklar için süt, peynir ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünlerini tercih edin.
 • Bebekler bir yaşına gelene kadar süt ürünleri tüketmemelidir. Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğiniz çok fazla kilo almadığı sürece 12 ila 24 aylık bebekler için tam yağlı süt önermektedir. Emin değilseniz doktorunuza sorun.
 • Eklenmiş ve rafine edilmiş şekerleri, rafine edilmiş tahılları, sodyum, trans, yağlar, doymuş yağlar ve besin değeri düşük yiyecekleri sınırlamak da önemlidir.

 

Bu programda Çocuğunuzun yaşına göre olması gereken boy ve kilo aralığına göre beslenme programı hazırlanır. Çocuk beslenme programlarında önceliğimiz çocuğunuzun gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasıdır. Gelişimini engelleyecek şekilde bir beslenme programı söz konusu değildir. Gelişimi için alması gereken miktarları alıp fazlasından kaçınmasına yardım etmek bizim asıl amacımızdır.

Soru Sor Satın Al Randevu Al

  Loading...

   

  0

  Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  X