Mesaj Gönder
Online Diyet Paketini Seç, Hemen Diyetine Başla!
E-PerhizE-PerhizE-Perhiz
(0216) 302 95 08
bilgi@diyetisyenemreuzun.com
Ethem Bey Apt. No:28/5 | Bağdat Caddesi

Vejeteryan – Vegan Beslenme

blank

Vejeteryan - Vegan Beslenme

İnsanların vejetaryen beslenmeyle ilgili en büyük endişelerinden biri, vejeteryanların protein, demir, kalsiyum, çinko, B12 vitamini ve omega 3 gibi temel yağlar gibi tipik olarak et ve balıktan gelen besinleri aldığı yerdir. Bununla birlikte, iyi beslenme kaynaklarının farkında olmak faydalı olabilir.

Vejetaryenler ve veganlar tipik olarak sağlıklı bir diyet uyguluyorlar. Bununla birlikte, zaman zaman rejimleri beslenme yetersizliklerine yol açabilir. Yedikleri yiyeceklerin kısıtlanması, belirli vitamin veya minerallerin yetersiz alımına yol açabilir. Vejetaryen- Vegan beslenme sağlık durumu, çevreye ve canlılara olan duyarlılık veya bireysel nedenler ile tercih edilen bir beslenme biçimi, aslında bir yaşam şeklidir. Genellikle vejetaryen-vegan beslenmede karbonhidrat, omega-6 yağ asitleri, posa, karotenoidler, folat, C, E vitamini ve magnezyum gibi besin öğeleri daha fazla alınır. Vejetaryen -vegan beslenme, protein, omega 3 yağ asitleri, B12 vitamini, çinko, demir ve kalsiyum alımı yönünden daha zayıf olduğu için bu değerlere dikkat edip, eksikliğinin gerek takviye gerekse besinlerle tamamlanması gerekmektedir. Vejetaryen-vegan beslenmede protein, kurubaklagiller ve soyadan karşılanmakla birlikte, eğer beslenme türü izin veriyorsa yoğurt, peynir gibi süt ürünlerinden de karşılanabilir. Kişiye özel hazırlanan diyette hem bu püf noktalara dikkat edip, hem de kan seviyelerini izleyerek hekimden destek alıyoruz.

Vejetaryenler ve veganlar için demir eksiklikleri ve aneminin yaygın olduğu ve diyette et olmamasından dolayı yaygın bir algıdır. Bununla birlikte, bakliyat ve tofu gibi popüler vejetaryen ve vegan gıda kaynaklarında bol miktarda demir kaynağı vardır.

Vejetaryen ve vegan diyetler, fındık ve tohumlardan elde edilen omega 3 bakımından zengin olmalıdır. Ancak vücudumuz bitkisel omega 3 kaynaklarını iyi bir şekilde dönüştürmez ve bu nedenle vejeteryanlar ve veganlar, yağlı balık tüketen veya balık veya kabuklu kaynaklardan yapılan omega 3 takviyeleri alan insanlardan çok daha büyük miktarlara ihtiyaç duyar.

Olası eksiklikleri dengelemek için iyi planlanır ve güçlendirilirse, vejeteryan diyetleri beslenme açısından yeterli hale gelebilir ve hamilelik, emzirme, bebeklik, çocukluk ve ergenlik de dahil olmak üzere insan yaşam döngüsünün tüm aşamaları için uygun olabilir. Ancak, takviye edilmemiş vejetaryen diyetlerde veya yeterli kalori tüketilmediğinde, bu besinler tehlikeli derecede düşük olabilir ve çocukların sağlığını ve gelişimini tehlikeye atabilir.

Vejetaryen çeşitleri

Açıkçası vejetaryenler et, kümes hayvanları veya deniz ürünlerini yemeyen insanlardır.

Veganlar: Et, kümes hayvanları, balık veya yumurta, süt ürünleri ve jelatin dahil olmak üzere hayvanlardan elde edilen ürünleri yemeyin.

Lakto-ovo vejetaryenler: Et, kümes hayvanları veya balık yemeyin, bunun yerine yumurta ve süt ürünleri tüketin.

Lakto vejetaryenler: Et, kümes hayvanı, balık veya yumurta yemeyin, ancak süt ürünleri tüketin.

Ovo vejetaryenler: Et, kümes hayvanları, balık veya süt ürünleri yemeyin, ancak yumurta yiyin.

Kısmi vejetaryenler: Etten kaçının ama balık (pesco-vejetaryen, pescatarian) veya kümes hayvanları (pollo-vejetaryen) yiyebilir.

Soru Sor Satın Al Randevu Al

    Loading...

     

    0

    Sepetinizde ürün bulunmuyor.

    X