Mesaj Gönder
Online Diyet Paketini Seç, Hemen Diyetine Başla!
E-PerhizE-PerhizE-Perhiz
(0216) 302 95 08
bilgi@diyetisyenemreuzun.com
Ethem Bey Apt. No:28/5 | Bağdat Caddesi

Yaşlı Beslenmesi

blank

Yaşlı Beslenmesi

Yaşlılığa bağlı hastalıkların önlenmesinde, geciktirilmesinde ve tedavi edilmesinde beslenme etkin bir rol oynamaktadır. Yeterli ve dengeli beslenme, fonksiyonel durumun sürdürülmesi ve sakatlıklardan korunmada önemlidir. Yaşlılık döneminde beslenme durumu, yaşlanma süreci boyunca vücutta meydana gelen değişikliklerden, kronik hastalıklardan, kullanılan ilaçlardan, fiziksel, psikolojik, sosyal ve ekonomik durumdan etkilenir. Belli bir yaştan sonra metabolizma yavaşlar ve fiziksel aktivitemiz düşer. Ayrıca yaşlanmaya bağlı birçok hastalıkta başlayabilir. Bu yüzden ileri yaşlarda beslenmeye daha çok dikkat etmek gerekir. Yaşınıza, fiziksel aktivitenize ve var ise hastalığınıza göre beslenme programları oluşturuyoruz. Bu beslenme programında sizi şuan ve ilerleyen yıllarda hayat standardınız daha yüksek olacak şekilde beslenmenizi sağlamak ve bunu bir yaşam tarzı hale getirmenizi sağlamak.

Yaşlandıkça, vücudunuzun bazı besinleri kullanma veya emme yeteneği değişebilir. Aşağıdaki vitamin ve minerallerden yeterince almanız önemlidir:

 

Kalsiyum

 

Kalsiyum sağlıklı kemikler, kaslar ve sinirler için önemlidir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur. 50 yaş üstü kadınlar ve 70 yaş üstü erkekler genç yetişkinlere göre daha fazla kalsiyum ihtiyacına sahiptir. Yüksek kalsiyum içeren yiyecekler arasında kemikli konserve balıklar, süt ve süt ürünleri ve kalsiyum takviyeli soya içeceği bulunur. Güçlendirilmiş badem, yulaf ve pirinç içecekleri kalsiyum ve D vitamini bakımından yüksektir ve neredeyse her zaman protein ve yağ bakımından düşüktür.

 

D vitamini

 

D vitamini, vücudunuzun sağlıklı kemikler ve kaslar için kalsiyumu emmesine ve kullanmasına yardımcı olur. 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin, D vitamini kaynağı olan yiyecekleri yemenin yanı sıra günlük 400 IU D vitamini takviyesi almaları gerekir. D vitamini için iyi besin kaynakları arasında taze veya konserve somon, ringa balığı ve yumurta sarısı bulunur. D vitamini takviyeli yiyecekler arasında inek sütü, takviye edilmiş bitki bazlı içecekler ve margarin bulunur.

 

B12 vitamini

 

B12 Vitamini sinir sisteminizin çalışmasına yardımcı olur, kırmızı kan hücrelerinin yapımına yardımcı olur ve bir tür kansızlığı önler. 50 yaşın üzerindeki yetişkinlerin B12 vitamini takviyeli yiyecekler yemesi veya günlük B12 vitamini içeren takviye alması gerekir. Doğal B12 vitamini kaynakları arasında et, balık, kümes hayvanları, yumurta ve süt ürünleri bulunur. B12 vitamini takviyeli gıdalar, et ikamelerini, takviye edilmiş besin mayasını ve takviye edilmiş bitki bazlı içecekleri içerebilir. B12 vitamini ile takviye edilip edilmediğini görmek için etiketi kontrol edin.

 

Bazı besinleri sınırlamam gerekiyor mu?

Sodyum, şeker veya doymuş yağ oranı yüksek diyetler kronik hastalık riskinizi artırabilir. Aşağıdaki besinleri sınırlayın:

 

Sodyum

Çok fazla sodyum, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Ana sodyum kaynağı, unlu mamuller, mezeler, mezeler, şarküteri etleri, sosisli sandviçler, peynirler, çorbalar, soslar ve çeşniler gibi işlenmiş gıdalardır.

 • Sodyum içeriği yüksek işlenmiş yiyecekler yerseniz, onları daha az sıklıkta ve daha az miktarlarda yiyin. Düşük sodyumlu veya sodyumsuz versiyonları seçin.
 • Sodyum oranı daha düşük yiyecekleri seçmenize yardımcı olması için yiyecek etiketini kullanın. Günlük yüzde değeri, yiyeceğin az mı yoksa çok mu sodyum içerdiğini gösterir. % 5 veya küçük olunca az, % 15 veya daha fazlası çoktur.
 • Tuzu sınırlayın. Sodyum oranı yüksektir. Yemeğinizi sarımsak, soğan, limon veya zencefil ve fesleğen, kişniş, kimyon veya nane gibi otlar ve baharatlarla tatlandırın.

 

Şeker

Şekerli yiyecekler ve içecekler diyete kalori ekleyerek kilo almaya ve tip 2 diyabet riskini artırabilir. Aşağıdaki şekerli yiyecekleri sınırlayın:

 • Normal alkolsüz içecekler, meyveli içecekler, meyve püresi,% 100 meyve suyu, spor ve enerji içecekleri
 • Şekerli kahve ve çay, özel kahve ve çaylar ve sıcak çikolata
 • Şekerli alkollü içecekler
 • Pastalar, kurabiyeler, kekler, pastalar, çikolatalar ve şekerlemeler, dondurma ve tatlandırılmış tahıllar

Daha sağlıklı atıştırmalıklar için meyve, kesilmiş sebzeleri, kuruyemişleri ve tohumları deneyin. Pişirirken düşük şekerli, yüksek lifli tariflere bakın.

Doymuş yağ

Doymuş yağı daha sağlıklı yağlarla değiştirmek kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Aşağıdakiler gibi sağlıklı yağ içeren yiyecekleri seçin:

 

 • Somon, ringa balığı veya uskumru gibi yağlı balıklar
 • Fındık ve tohumlar
 • Soya peyniri
 • Kanola veya zeytinyağı gibi bitkisel yağlar
 • Yumuşak margarin

Doymuş yağ oranı yüksek yiyecekleri sınırlayın:

 

 • Yağlı etler ve işlenmiş etler
 • Yüksek yağlı yoğurt, peynir ve dondurma
 • Domuz yağı, yağ, tereyağı, hurma yağı, hindistancevizi yağı ve sert margarin
 • En çok kızartılmış yiyecekler
Soru Sor Satın Al Randevu Al

  Loading...

   

  0

  Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  X