Mesaj Gönder
Online Diyet Paketini Seç, Hemen Diyetine Başla!
E-PerhizE-PerhizE-Perhiz
(0216) 302 95 08
bilgi@diyetisyenemreuzun.com
Ethem Bey Apt. No:28/5 | Bağdat Caddesi

Yetişkin Beslenmesi

blank

Yetişkin Beslenmesi

Beslenme, bir kişinin yediği tüm yiyeceklerin alındığı ve vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin emildiği süreçleri ifade eder. İyi beslenme, hastalıkları önlemeye ve sağlığı geliştirmeye yardımcı olabilir. Vitaminler ve mineraller beslenmenin önemli bir parçasıdır. Vitaminler, gıdalarda bulunan organik maddelerdir. Metabolizmayı düzenlemek ve normal büyüme ve işleyişi sürdürmek için vücut tarafından küçük miktarlarda gereklidirler. Mineraller hayati önem taşır çünkü bunlar kasları, dokuları ve kemikleri oluşturan yapı taşlarıdır. Hormonlar, oksijen taşınması ve enzim sistemleri gibi birçok yaşamı destekleyen sistem için de önemlidirler. Vücudun gıdalardan emdiği birçok besin vardır ve besin gruplarının her biri en az bir besin sağlar. Örneğin bir tam tahıl olan yulaf kepeği lif ve magnezyum adı verilen bir mineral sağlayabilir. İyi bir beslenme planı, dengeli bir besin grubu ve her grup tarafından sağlanan besinlerin yenmesini sağlayacaktır.

Sağlıklı beslenme insan hayatının her evresinde gereklidir. Yetişkinlerin yaşamı boyunca beslenme önemlidir. Genç yetişkinler olarak, iyi beslenme, atletik arayışları ve işle dolu yoğun günleri ve çocuk yetiştirmeyi içerebilecek aktif yaşamlar için enerjiye ihtiyaç duyduklarından insanların güçlü kalmasına yardımcı olur. Yetişkinlerde beslenme konusu da kişinin hastalıklardan korunması ve yaşam kalitesini yükseltmesi adına oldukça önemlidir. Yetişkinlerde sağlıklı beslenme yaşlılık döneminde kalp ve kemik rahatsızlıklarının, kansere yakalanma riskinin önüne geçmektedir. Bu yüzden yetişkinlerde beslenme konusunda dikkat edilecek bazı hususlar vardır.

 

Sağlıklı beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı, nasıl göründüğümüz, hissettiğimiz ve hayattan ne kadar zevk aldığımız açısından önemlidir. İyi yemek ve düzenli egzersiz rutini ile doğru yaşam tarzı kararları, hayatın sunduğu şeylerden en iyi şekilde yararlanmamıza yardımcı olabilir. Yaşamın erken döneminde ve yetişkinlik döneminde akıllı gıda seçimleri yapmak obezite, kalp hastalığı, hipertansiyon, diyabet, belirli kanserler ve osteoporoz gibi belirli durumların riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Tabağınızı bir rehber olarak kullanın;

 • Tabağınızın yarısı sebze ve meyvelerle doldurun.
 • Tabağınızın dörtte birini tam tahıllı makarna ve ekmek, yulaf ezmesi, esmer ve yabani pirinç ve arpa gibi tam tahıllı yiyeceklerle doldurun.
 • Tabağınızın dörtte biri kuru fasulye, bezelye ve mercimek, et, soya peyniri, balık, kümes hayvanları, kuruyemiş ve tohumlar, yumurta, az yağlı süt, yoğurt, peynir ve zenginleştirilmiş soya içeceği gibi proteinli yiyecekler. Sıklıkla bitkilerden gelen proteinli yiyecekleri eklemeyi deneyin

Her bireyin metabolizma hızı, günlük enerji ve besin ihtiyaçları kendine özgüdür. Hedeflediğiniz kiloya uygun beslenme programıyla ulaşabileceğiniz en kısa sürede ulaşmanız için yardımcı oluyoruz. Sadece kilo verme değil eğer kilo almak istiyorsanız da bize başvurabilirsiniz. Ayrıca beslenme uzmanları sadece kilo kontrolü sağlamaz aynı zamanda eğer sağlıklı beslenme davranışı kazanmak, porsiyon kontrolü yapabilmek bunları hayatınıza entegre etmek istiyorsanız da bize başvurabilirsiniz.

Soru Sor Satın Al Randevu Al

  Loading...

   

  0

  Sepetinizde ürün bulunmuyor.

  X